e
sv

Myra Antik Gezisi Ve Tarihi

56 okunma — 02 Ekim 2023 14:53

Myra Antik kentinin tiyatrosunda otururken belki de Madea’nın taşlar arasında yankılanan dokunaklı sözlerini duymuşumdur;
“Sana olan tutkum bilgeliğimden daha büyüktü..

🏛 Bilmeyenler için Madea Yunan mitolojisinde Kolhis Kralı Aietes’in kızı, Kirke’nin yeğeni ve Güneş tanrısı Helios’un torunu olan Kolhis prensesidir. Medea, Antik dünyanın en büyük büyücülerinden biri olup, ilaç ve zehir yapım ustasıdır. Yaşadığı dönemde Yer ve Ay Tanrıçası olarak da tapınım görmüş.

🏛 Euripides‘in Medea tragedyası ise, Medea’nın çağlar boyunca edebiyatta ve sanatta konu edilmesini sağlamış. Oyunda Medea, İason’un yeni karısı ile İason ve kendisinin iki oğlunu öldürerek intikam alır ve Atina’ya giderek yeni bir hayata başlar. Euripedes’in bu oyunu tarih boyunca farklı oyun yazarlarınca politik, ve feminist perspektiflerden yorumlanmış.

🏛 Antik kent içerisinde bulunan, Myra antik tiyatrosu en dikkat çekici bölümlerden birisi olarak kabul edilmekte. Tiyatro, aynı anda 11 bin kişiyi taşıma kapasitesine sahip. Dönemin şartları da göz önünde bulundurulduğunda, bu sayının büyüleyici olduğu; bariz bir gerçek olarak kabul edilmiş.

🏛 Myra Antik Kentinin günümüze kadar büyük bir bölümü ulaşmış olsa da 700’lü yıllar itibariyle birçok nedenden kaynaklı yıpranma görülmüş. Bu yıpranmalara ise, deprem ve su baskını gibi doğal afetler neden olduğu düşünülüyor.

Hepimize güzel bir gün, çok güzel seyahatler olsun.🌎❤️✈️🇹🇷🥰

Muri, Myra, Demyra, Demre…

“Yüce Ana Tanrıça’nın yeri” anlamına gelen Myra’nın sakinleri Ana tanrıça Artemis’e inanıyordu. Sikkelerde Artemis, Anadolu’nun en eski tanrıçası Kybele formunda temsil edilirdi Myra’da.

Yukarıda kaya mezarları üstüne kurulan şehrin antik tiyatrosu, aşağıya doğru genişlemektedir. İki yanındaki ve nehir nekropolündeki mezarlar üstündeki kabartmaları görülmeye değer. Roma dönemine ait bu görkemli tiyatro, günümüze sağlam ulaşan az sayıdaki antik tiyatrolardan biri olma özelliğini taşır ve Likya’daki en büyük antik tiyatrodur.

Bugün sadece antik tiyatro, şapel ve kaya mezarları görülebilse dahi görkemiyle ziyaretçileri etkilemektedir Myra. Aziz Nikolas’ın piskoposluğu sayesinde ününü Ortaçağ boyunca sürdürmüştür.

Şehre hayat veren Demre Çayı, pek çok antik kentte olduğu gibi, zamanla getirdiği alüvyonlarla kentin sonunu hazırladı.
Bugün antik kentin geriye kalan Harikaları, yer yer 10 metre kalınlığındaki alüvyon tabakasının ve modern Demre şehrinin altında sessiz uykusunda 


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar