e
sv

Ihlara Vadisi Aksaray

13 okunma — 22 Ekim 2023 19:10

Türkiye’nin gizli cenneti olarak adlandırılan Ihlara Vadisi’ndeki seyahatimden drone çekimlerim sizlerle! Bu vadi, tarihi, doğal güzellikleri ve mistik atmosferiyle sanki bir masal dünyasından çıkmış gibi. İşte bu eşsiz güzellikleri sizlere sunuyor beğeni ve yorumlarınız bekliyorum, Şimdiden teşekkürler.

🔹Vadi, tarih boyunca buraya sığınan insanların izlerini taşıyan onlarca kilise, manastır ve yerleşim yerleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük ve dünyanın yaşam alanı olarak kullanılan tek kanyonu olarak bilinir. Vadideki yürüyüş rotası boyunca göz alıcı doğal oluşumlar ve nefes kesen manzaralar sizi bekliyor.

🔹Vadideki yürüyüş rotası oldukça uzun ve bu nedenle rahat yürüyüş ayakkabıları ve su taşımanızı öneririm. Rotanın ortasında, Ağaçaltı Kilisesi gibi tarihi yapılara rastlayacaksınız. Bu kilise, freskleri ve atmosferiyle büyüleyici bir deneyim sunuyor.

 

🔹Ihlara Vadisi Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesine bağlı bir turistik bölge. Aksaray-Nevşehir yolu üzerindeyken 11. kilometreden saptığınızda Ihlara Vadisi’ne ulaşabiliyorsunuz. Navigasyon zaten doğru yönlendiriyor. Ihlara Vadisi, Aksaray’a 40, Nevşehir’e ise 100 kilometre mesafede bulunuyor. 

🔹Bu vadi, tektonik yükselmelerin ve Hasandağı volkanının püskürmesinin etkisiyle oluşmuştur. Aynı zamanda Melendiz Çayı’nın uzun yıllar süren aşındırma etkisiyle bu muhteşem vadi meydana gelmiştir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli