e
sv

Gökpınar Gölü Sivas

19 okunma — 21 Ekim 2023 22:16

📍Daha önce görmediğiniz Anadolu’nun bağrındaki turkuaz göl.

Sivas’ın Gürün ilçesinde bulunan Gökpınar Gölü ilçe merkezine 10 km, Sivas şehir merkezine 147 km, Malatya şehir merkezine yaklaşık 120 km mesafede bulunmaktadır.

Gökpınar Gölü adını berrak suyu ve turkuaz mavisi renginden almaktadır. Doğal akvaryum olarakta adlandırılan gölün etrafındaki yeşilin her tonuyla da birleşince ortaya muhteşem bir manzara çıkıyor.

Göldeki berraklığın ve temizliğin en büyük sebebi gölün hemen hemen her yerinden kaynayan kaynak sularıdır.

1500 rakımda bulunan Gökpınar Gölü’nün en derin noktası 15 metre. Havanın açık olduğu zamanlarda gölün bu 15 metrelik derinliğinde yüzen balıkları, masmavi suyun içinde gayet net görebiliyorsunuz.

Göl suyunun sıcaklığı yaz ve kış aylarında hep 11 derecede kalıyor. Bu nedenle kış aylarındaki düşük sıcaklıklarda, bembeyaz bir örtünün içinde, üstünde buharlar tüten doğal bir havuza dönüşüyor ve kartpostallık görüntüler ortaya çıkıyor.

Gölde bulunan tesiste; restoran, otel, piknik yapmak isteyenler için çardaklar ve göl üzerine kurulu ahşap platformlar bulunmakta.

Göl kenarında kamp yapmak yasak fakat tesis sahibinden izin almanız şartıyla göl suyunun aktığı yerde bulunan alanda çadır kurabilirsiniz.🏕

Rakımın yüksek olmasından dolayı gölde 1 metrelik dalış yaptığınızda oluşan basınç denizde 3 metreye eşit durumda. Bu nedenle genellikle 2 yıldızlı dalgıçların dalışına izin veriliyor.

Anadolu’nun saklı cenneti Gökpınar Gölü.

🔹Türkiye’nin doğal ve tabiat güzellikleri arasında yer alan Gökpınar Gölü, Anadolu’nun saklı kalmış cennet köşelerinden biri. Sivas kent merkezine 147, Gürün ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan, berrak suyu ve turkuaz mavisi görünümüyle “doğal akvaryum” olarak da adlandırılan Gökpınar Gölü, Sivas 🌿💦

🔹Bu doğa cennetini ziyaret ettiğinizde, adeta kendinizi başka bir dünyada hissediyorsunuz. Çölün ortasında parlayan bu eşsiz göl, doğanın mucizesini gözler önüne seriyor. Gökyüzündeki güneşin yansıması, gölün suyunda masalsı bir ışıltı yaratıyor ve kendinizi sihirli bir diyarın içindeymiş gibi hissettiriyor.

🔹Doğanın sunduğu bu eşsiz hazine, Videolara sığmayacak kadar güzel. Her bir kare, doğanın muhteşem bir sanat eseri olduğunu kanıtlıyor. Gözlerinizi kapattığınızda bile bu güzellikleri düşlemek mümkün.

🔹Unutulmaz anılar biriktirmek ve ruhunuzu yenilemek için bu gölün eşi benzeri olmayan güzelliklerini keşfetmeye gidebilirsin. Doğanın büyüsüne kapılmak ve sıradışı bir deneyime adım atmak için hemen yola koyulun. Hayatınızın en unutulmaz yolculuğuna adım atın 

📍Gökpınar Gölü || Sıvas / Gürün 🇹🇷

🔹Gökpınar Gölü, Sıvas’ın Gürün ilçe merkezine 10 kilometre mesafede bulunan, alüminyum birikimi sonucu uzun yıllar içerisinde oluşmuş bir göldür. Gölünün alanı 3000 metrekare olup, 1500 ile 2000 rakım arasında bulunmaktadır. Derinliği ise 15 metredir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli