e
sv

Adatepe Köyü Çanakkale

40 okunma — 05 Ekim 2023 21:02

📍Adatepe Köyü/Çanakkale

🌾Kazdağları’nın en batı tarafında, Edremit Körfezi’nin maviliğini tepeden izleyen bir konumda bulunan Adatepe Köyü’nde ilk yerleşim Selçuklu zamanında başlamıştır. 1950’lerde ise ter edilmiş hayalet bir köye dönüşmüş.

🏚️Köyün günümüz sakinleri yaşadıkları büyük şehirlerden sıkılıp kaçmış entelektüel insanları sihirli dokunuşlarla köyü yeniden yaratmış. Eski evlerin hepsini kendi çabalarıyla restore etmişler

📌Adatepe’de yapılacaklar
-Köy sokaklarını turlayın
-Taş Mektep gidin
-Köy Kahvesinde Çay için
-Zeytinyağı, zeytinyağı sabunu, zeytin sütü bakın.
-Zeus Altarına çıkın
-Otlu dondurmaları deneyin(lavantalı favorimiz)
-Karnınız acıktıysa manlama deneyin, keçi sütünden yapılmış tatlılarını yiyin.

📌Yakınlarında Gezilecek Yerler 
Adatepe Taş Mektep
-Zeus Altarı
-Zeytin Müzesi
-Kazdağları Milli Parkı
-Mehmetalanı Köyü
-Yeşilyurt
-Assos

🚙 Ulaşım: Adatepe Köyü’ne gitmek için önce bir sahil yerleşimi olan Küçükkuyu’ya geliyorsunuz. Adatepe buradan 3 kilometre mesafededir.

🚶‍♀️Ege turuna çıkarsanız, bu köyü mutlaka görmenizi isteriz.!

Daha önce Türkler ve Rumlar’ın beraber yaşadığı Adatepe’de gezinmiş miydiniz? 

Eskiden sokakların üst kısmında Türkler, aşağıda da Rumlar yaşarmış. Bazı köyler işte böyle küçükçe ama kendine özgünlüğüyle ayrı güzel.

Her mevsim gezinmek, yokuşunu çıkarken deniz manzarasını seyretmek, köye ulaşmadan Zeus Altarı’ndan keyifli bir manzara izlemek için Adatepe sevdiğim köylerden oldu.

Aslında Kuzey Ege’ye hafif serin deniz esintisinin köylerle kombine yapılan gezi rotaları yakışıyor.

Mesela Cunda-Ayvalık-Kazdağları-Bozcaada düzenlediyseniz mutlaka Adatepe-Yeşilyurt-Assos-Küçükyurt gibi köyleri aralara eklemek iyi fikir.

Adatepe’de sokaklarında gezinip dondurma yemek ya da köy kahvelerinden birinde ağaçlar altında keyiflice oturmak gerek.

Adatepe’de gezebileceğiniz yerler.
📍Adatepe Taş Mektep
📍Zeus Altarı
📍Kazdağları Milli Parkı
📍Yeşilyurt
📍Assos antik kenti& Behramkale

Günübirlik rotalarınıza bile ekleyebilirsiniz.

Adatepe Köyü, Çanakkale

Kentlerin gürültü ve stresinden uzaklaşıp, doğa ve tarihle iç içe sakin, sıcak ve dostça bir ortam arıyorsanız Adatepe Köyü tam size göre.

Küçükkuyu‘ya 3,5 km uzaklıkta olan Adatepe Köyü, yüksek duvarlardan oluşan taş evleri ve serin gölgeli sokaklarıyla Kazdağları‘nın eteklerinde, geçmişten kalma bir fotoğraf gibidir. 

İda Dağı‘nın batı yamaçlarında, uzun süre gözlerinizin önünden gitmeyecek görüntüler sunan Adatepe, Edremit Körfezi ‘nin kuzey ucunda, deniz seviyesinden 280 metre yükseklikte ve tatil merkezlerine oldukça yakın bir bölgededir. 

Doğal ve tarihi SİT alanı olarak koruma altındaki Adatepe Köyü, oksijen oranının yüksekliğiyle bilinen Kazdağlarının en batı ucunda ve Ege denizine tepeden bakan bir konumda, zeytinlik ve çam ormanlarıyla çevrilidir.

Eski bir Rum köyü olan Adatepe Köyü, sit alanı olduğu için yıllar önceki görüntüsünü bugün de korumaktadır. İşgal yıllarında çok sayıda Rum ailenin gelip yerleşmesiyle Adatepe Köyü, Rum ve Türk kültürünün beraber yaşadığı ve kaynaştığı en eski köylerimizden biridir. 

Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınan köy, orijinal taş yapısıyla yerli ve yabancıların dikkatini çeken taş evler, gerçekten görülmeye değerdir. 

İki yaşlı çınarın hükmettiği köy meydanı ile ayrıca kahvehaneleri, tarihi evleri ile modern bir köy havasında olan Adatepe’nin ruhunu yansıtır.

Adatepe‘nin dikkat çeken özelliklerinden birisi de, sağlık için yararlı olan zeytin sütünün üretim merkezi olmasıdır. 

Ayrıca Adatepe Köyü’nün girişinde bulunan Zeus Altarı’nı da mutlaka ziyaret etmelisiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
  • […] Portville Evleri, modern mimari anlayışıyla tasarlanmış zarif ve şık evlerden oluşur. Her ev, yüksek kaliteli malzemeler kullanılarak inşa edilmiştir ve detaylara özen gösterilerek tasarlanmıştır. Genellikle büyük bahçeler ve özel yüzme havuzları bulunan geniş arsalar üzerine kurulmuşlardır. […]

avatar
  • […] biridir ve 172 metre uzunluğu ile 99 metre yüksekliğindedir. Toros Dağları’nın Varda Vadisi’ni birbirine bağlayan bu köprü, ayrıca James Bond filminin son serisi Skyfall’un […]